Ozelde Dogum Ucretsiz Olacak Haberleri Hakkinda

Hamile anne adayları için, doğuma kadar geçen süre ve doğum eylemi, hayatlarında önemli bir yere sahiptir. Elbette bu süreç, bir o kadar da kafa karıştıran seçeneklerle ve farklı maliyetlerle sizi karşı karşıya bırakacaktır. Son günlerde basında yer alan Özelde Doğum Ücretsiz Olacak Haberleri Hakkında birkaç açıklamayı sizlerle paylaşmak istedik. Kamu Hastanelerinde ücretsiz olarak sunulmasına rağmen, hizmet  standartları ve anne adaylarının beklentilerine karşılık bulamaması sebebiyle, çok sayıda anne adayı, doğumlarını  özel hastanelerde gerçekleşiyor.

Özel hastanelerde sunulan, alternatif doktor seçenekleri, düzenli randevu  programı, kadın doğum doktorunuza istediğiniz zaman ulaşabilme avantajları…  Anne adaylarının hamilelik sürecini daha rahat ve güvenle geçirmeleri için önemli bir etkendir. Doğum eylemi için ise; Tek kişilik özel odada doğum, refakatçi ve kat hizmetleri, sizi daha rahat bir doğum anına hazırlar. Anne adaylarının isteği ile süslenen odalar, doğum fotoğrafları ve tebrik için gelen misafirlere ikram edilen içecekler , bebek çikolataları, doğumu başlı başına bir kutlamaya çeviriyor. İşte bu konfor, rahatlık ve avantajların özel hastanelerde önemli maliyetleri var. Devletin SGK Anlaşmalı Özel Hastanelere doğumunuz için ödediği para  yaklaşık 480-550TL gibidir. Ayrıca Hastanenin de SGK farklı olarak sizden alabileceği yasal fark tutarları da yine Sağlık Uygulama Tebliğinde belirtilmiştir.

Son dönemde görsel basında izlediğimiz “Özel Hastanelerde Doğum Ücretsiz Olacak haberleri ise, 2010’dan beri ülke gündeminde olan, dönem dönem tartışma konusuna dönüşen ve medyada da yer bulan haberlerdendir. 2013 Yılında “Doğum Acildir Fark Alınmamalı “ haberlerini izledik. takip eden yıllarda hastaneleri doğumda aldığı fark tutarları ve bunların anne adaylarına maliyeti tartışıldı.  Ağustos ayının son haftası ise, Sağlık uygulama tebliğinde yapılan bir değişiklik ardından yeni yorumlar ve haberler basına taşındı.

Anne adayları doğum gibi özel bir anı, en iyi koşullarda, tıbbi yeterlilik kadar, anneye ayrıcalıklı hizmetler ve konfor da sağlayan özel hastanelerde gerçekleştirmek istiyor. Bunun için muayeneler ve tahlilleri de dikkate alarak; Tüm doğum süreci için, tercih edecekleri hastaneye göre 3500TL’den başlayan ve neredeyse 17.000TL’yi bulan ücretler ödüyorlar. Aslında ortalaması 5.500TL-7.000TL’yi bulan doğuma kimse çok para vermek istemez. Bu nedenle de basındaki haberler kısa sürede ilgi odağı haline geliyor.

İşin aslı; Özel Hastaneler sundukları hizmetlerin devamlılığını sadece  SGK’nın hastanelere ödediği tutarlarla  sağlayamıyorlar. Devlet’te bunun farkında ve SUT (Sağlık Uygulama Tebliği ) ‘nde özel hastanelere belirli oranlarda fark ücret alabilmeyi sağlamış durumda. Yakın zamanda yapılan düzenlemeyle devletin özel hastanelere normal doğum için ödediği tutar arttırıldı. Fakat haberlerin aksine; Fark ücret alınmayacak hizmetler arasına eklenmedi. Bu nedenle hastaneler fark ücreti almaya devam edeceklerdir. Alınan ücretlerin kontrolünü sağlamak ve yasal sınırlarda olmasını sağlamak ise; Yine devletin ilgili kurumlarının denetimine tabi durumda. Ülkemizde yaşadığımız ekonomik süreçler ve artan dövüz kurları sebebiyle tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de maliyetler oldukça arttı. Bu da yine hastanelerin ayaktan ve yatarak tedavi hizmetlerine.. Dolayısıyla konumuz gereği doğum fiyatlarında da artış getirecektir.

Sigorta Şirketleri ise,  yürüttüğümüz özel projelerle;  Anne adaylarının hastanelerden bireysel olarak aldıkları doğum ücretlerini daha avantajlı hale getirmek için hamileyken doğum sigortası poliçelerini sunmamızı sağladı. Böylece Siz, hastaneden alacağınız doğum ücretinde  ciddi indirimler alamazken, doğum sigortası yaptırarak , sigorta şirketlerinin  hastanelerle olan yıllık anlaşmalarından yararlanır ve  en iyi fiyata doğum yaparsınız.

Sağlık sigortalarının hamilelikten önce sigorta yapma zorunluluğunu dikkate almayacağınız, Hamileyken Doğum Sigortası’nda sağlık sigortası ödemelerinizi vade farksız 9 taksitle kolaylıkla yaparsınız. Vergi avantajı sayesinde ödediğiniz paranın %15’i ile %35’ine kadar tutarlarda Devlet Desteğinden ayrıca yararlanırsınız. Doğuma kadar ihtiyaç duyacağınız muayeneler ve rutin tetkiklerinde içinde olduğu doğum sağlık sigortası paket hizmetleri, beklenmeyen harcamalara karşı da sizi korur.

Ayrıca her yeni yılda artan hastane fiyatlarından etkilenmemiş olursunuz. Doğumunuz takip eden yılda olacak ise; Doğum Sigortası ile olası artışlardan da korunmuş olursunuz. Detaylar hakkında bilgi almak için size en yakın ofisimizi arayabilirsiniz.

SGK Anlaşmalı Özel Hastanelerde Doğum Bedava Olursa, Hizmetlerde Ne Değişir?

Yazımızda bahsettiğimiz gibi, devlet özel hastanelere ödediği normal doğum tutarında bir artış yaptı. Bu hastaneler lehine bir iyileştirme. Fakat Onkoloji bölümü,  Kalp Hastalıklarında yada Acil’de  olduğu gibi, doğumu fark alınamayacak hizmetler arasına eklemedi. Yani özel hastaneler doğumdan fark almaya devam edeceklerdir.

Peki… Her ne kadar geçmiş 10 yılda böyle bir sonuç alınamamış olsa da ; Bir değişiklik ile doğum, özel hastanelerde fark alınamayacak hizmetler arasına alınsaydı. Özel Hastanelerde SGK’lı doktorlarda doğum ücretsiz hale gelseydi? Bizi ne beklerdi hiç düşündünüz mü? Bu konuda sektörde bu aralar konuşulan birkaç öngörüyü sizinle paylaşıyoruz;

  • Sağlık hizmeti sunan ve bir taraftan da ticari kuruluşlar olan Özel Hastaneler ücretsiz doğumu sürdürülebilir görmediği için,
  • SGK’dan çekilen ve SGK’lı hastaya hizmet vermeyen hastane sayısı artabilir.
  • Kadın Doğum Bölümlerindeki SGK anlaşmalı doktor sayısı bir anda 1 yada 2 doktora iner ve kamu hastanelerinde olduğu gibi randevu almak, imkansız hale gelebilir.
  • Özel Hastanelerin popüler kadın doğum doktorları SGK’dan çıkarak sadece özel  (ücretli) hasta kabul etmeye başlar. Bu durumda daha önce SUT’ta belirtildiği tutarlarda SGK’dan aldıkları ödemeden mahrum kalacakları için, bu parayı da hastaya yansıtabilir, yani doğuma daha fazla para ödemek zorunda kalabiliriz. Üstelik bu kez; Fark ücret sınırını denetleyen bir SGK’da olamaz.
  • Söz konusu uygulama hayat bulursa, Özel hastanelerde SGK’lı doktora gitmeyi tercih eden anne adaylarını he ray rutin kontrolünde hastanedeki bulunan doktor muayene edecektir ki; Doğuma kadar aynı doktorla devam etme isteği, artık sistemin randevu verdiği doktorla devam edebilir.

Biz; Anne adaylarının hamilelik sürecinin sonuna kadar hiç bir sorunla karşılaşmadan bebeklerini kucaklarına almasını diliyoruz. İşte bu nedenle, on yıldır konuşulmaya devam eden, fakat kalıcı ve kesin bir çözümle sonuçlanmamış doğumların özelde ücretsiz olacağı haberlerinin kafanızı karıştırmasına ve sizi kararsız bırakmasına izin vermeyin. Ekonomik tercihlerinize göre, size farklı seçenekler  sunan ve sadece sizin kararınızla sürece yön vereceğiniz ,hemen takibe başlayabileceğiniz çok sayıda kamu hastanesi, üniversite hastanesi ve özel hastane var. Tercihiniz özel hastanelerden yana ise; Hastanelerden fiyat aldıktan sonra..  Hamileyken de başvuru yapabileceğiniz Doğum Sigortası fiyatları ve avantajlarıyla mutlaka karşılaştırın. Doğum Sağlık Sigortası hakkında detaylı bilgi için ise bize ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Özelde Doğum Ücretsiz Olacak Haberleri Hakkında Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by