Bireysel Emeklilik Sistemi, mevcut SGK haklarınıza ilaveten emeklilik döneminizde alabileceğiniz düzenli bir ek gelir yada toplu para olarak değerlendirilebilir. Emekliliğinize kadar geçen süreyi uzun buluyorsanız; Orta vadede çocuklarınızın eğitimi yada benzer bir harcamanızda sizin destekçiniz olabilir.

Bes fonlarına aktarılan paranın önemli bir bölümü devlet kağıtlarına aktarılır. Devlet bes sistemini ve katılımı arttırmayı destekler. Siz, bireysel emeklilik hesabı sahibi olduktan sonra %25 devlet desteği ile elde ettiğiniz birikiminizi ve ayrıca bes birikiminizi internetten inceleyebilirsiniz.

Halk arasından Özel Emeklilik olarakta adlandırılan bu sistem, aylık düzenli birikim ve tasarruf alışkanlığının kendisidir. Özendirilmeye, desteklenmeye ve son dönemdeki zorunlu katılım atağı ile de yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Detaylı bilgi almak ve bir bes hesabı sahibi olmak için Bireysel Güvence Uzmanlarımıza bir telefonla ulaşabilirsiniz.

En İyi Bireysel Emeklilik Getirisi

Bes fonları katılımcı tarafından seçilir, sigorta şirketi ise bu fonların yönetiminden sorumludur. Bu nedenle katılımcılar yıl içinde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Genelde bu tip değişiklikler pek yapılmasa da; Başlangıçta nasıl bir yatırımcı olduğunuz analiz edilerek, bu sonuçlara göre az riskli, orta riskli yada riskli yatırım fonları tercih edilebilir.

Bes getirileri için; Az riskli tercihlerde, ülkedeki banka mevduat getirilerinin altında kalmaması hedeflenirken, bankalarla pek rekabetçi olamadığı da bir gerçektir. Fon tercihlerinizde risk oranını artırarak, hisse senedi yada döviz yatırım araçlarını ekleyebilirsiniz. Ekonomik gelişmeleri faydaya çevirmek için fırsat olabilir.

Faizsiz Bes Nedir?

İnançları ve gelenekleri gereği sigortacılık sektöründen uzakta kalmış ve aslında hiç azımsanmayacak bir kitleye sahibiz. Bu kitleye sigorta sektöründe bir alan yaratmak için; Son yılların en popüler söylemleri faizsiz bankacılık, faizsiz sigortacılık ve nihayet.. Faizsiz Bireysel Emeklilik olmuştur. Genel işletme prensibi ve bağlı olduğu kanunlar aynıdır. Bununla birlikte, yatırım yaptığınız fonların faiz geliri dışında gelirler elde ederek kazanç sağladığı; Sizin de bu kazançtan pay aldığınızın atfedildiği sistemdir.

Bireysel Emeklilikte En Az Ödeme

Bes için aylık yada yıllık dönemlerde katkı payı ödenebilir. Bugün 50-60TL gibi aylık rakamlarla birikim yapılabiliyor olsa da; Yıl sonu geldiğinde yaptığınız tasarruf ve birikimin sizin için bir anlam ifade edebilmesi, ancak yıllık gelirinizin %10’u kadar bir birikime sahip olmanızla mümkündür. Bu nedenle aylık 150- 250 TL altında bir birikimi planlamamalısınız.

Bes’te Birden Fazla Hesap ve Birikim Sahibi Olmak

Aylık ödemelerinizi yaklaşık olarak hesaplayıp Bireysel Emekliliğe başvuru yapacağınızda tavsiyemiz; Ödemeyi planladığınız tutarı tek bir bes hesabına ödemek yerine aynı tutarı ikiye bölüp aynı isimle birden fazla hesaba sahip olmanızdır. Getiriniz ve yıllık kazancınız az yada çok ödeme yapmanıza bağlı olmadığından; İleride acil bir durumla birkiminizi kullanmanız gerektiğinde tüm yatırımınızı, ilk kez giriş tarihinizi ve emekliliğe sayılan gününüzü tamamen kaybetmek yerine. Hesaplarınızdan birini sonlandırırken, diğeri ile kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Kaç Para Alırım?

Bes’ten ne alırım sorusuna ilk sorumuz. Ne kadar sürede ne yatırdınız? Olacaktır. Bes yatırımı halk arasında SGK’dan erken emekli olmak isteyenlerin çabalarına pek yanıt vermez. Tüm parayı peşin ödemek. Emeklilik yaklaşırken yüksek yatırmak gibi yollar ve yöntemler üzgünüm ki; Burada pek sonuç vermiyor.

Bes birikimi uzun vadeli ve istikrarlı olması durumunda amacına ulaşır. Emekliliği hak etmiş birinin ise sabrettiği yılların sonundaki mükafatının tatminkar olması, elde ettiği getiriden önce; O güne kadar yatırılmış katkı payına bağlıdır. Çok küçük rakamlarla büyük maaşlar sadece hayal olur. Aslında bes hesaplama araçları tüm emeklilik şirketlerinin web sitelerinde yer alır. Ayrıca Emeklilik Gözetim Merkezi adresinden de erişim sağlayabilirsiniz. Fakat akla yatkın yöntemlerden biri için şöyle bir öneride bulunmakta mümkün. Bugün bir bankadan 10 yıllık bir konut kredisi almayı planlayın. aldığınız para karşılığında 120ay sonunda ödemeniz gereken parayı size göstermekteler. İşte ödediğiniz para ve geri alabileceğiniz rakamlar bu tip tablolarda yukarı yönlü bir artışı işaret ediyor olsa da; Ödenmiş paranın üçe, beşe katlanmadığı, katlanmayacağı da aşikardır. Bu nedenle henüz başındayken ve zaman elimizden akıp gitmeden, beklentinizi birlikte doğru hesaplayalım. Buna göre bir yatırıma başlayalım. Bireysel Güvence Uzmanlarımıza hemen ulaşın.

Bireysel Emeklilik Kredi Kartı ile Ödeme

Uzun vadeli ve düzenli ödeme gerektiren bu tip yatırımlar ve birikimler için; Mutlaka limiti her zaman müsait bir kredi kartı kullanmalısınız. Aksi halde düzenli olarak tahsil edilemeyen ödemelerin sonrasında; Yaptığınız yatırım, her ay sizi uğraştıran ödemeler yada aldığınız ödenmemiş katkı payı bildirimleriyle canınıza kısa sürede sıkılacaktır. Düzensiz ödemeler, devam etmenizi engelleyen en temel sebeplerdendir. Bu nedenle kredi kartı talimatınızla, güvenli bir ödeme yolu seçersiniz.

Çocuklar İçin Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik planları henüz yeni doğan bebekler ve çocuklar adına düzenlenemiyor. (2018/06) 18 yaşını doldurmuş bireyler adına yapılabilen emeklilik sözleşmelerinde çocuklar her ne kadar sözleşme sahibi olamasa da; Bu onlar için birikim yapma fikrini değiştirmez. Emeklilik yaşının 56 olduğunu düşünürsek, 50-55 yıllık bir birikim planlamak yerine kendi adınıza yada eşinize yapacağınız BES başvurunuzda amacınız; Çocuklarınızın doğumuyla başlamak ve 12-14 yıl aralığında eğitim giderlerine katkı yapmak olsun. İlk beş yılı geride bıraktığınızda göreceksiniz ki; Kolaylıkla birikmeyecek bir paraya sahip olmuş. Bir kenara atmışsınız. İşte bu safada, gözünüzle görmeden, kredi kartınızla ödeyerek yaptığınız bir tasarruf bilincine sahip olacaksınız.

Çocuklarımızın eğitim döneminde yanlarında ve ailemizin başında olabileceksek, BES iyi bir tasarruf aracı olabilir. Fakat çocuklarınız için kurduğunuz hayalleri gerçekleştirme zamanı geldiğinde yanlarında olamamaktan kaygı duyan anne-baba sayısı hiç de az değil. Bu durumda, aynı birikimleri yapabileceğiniz ve size birşey olması halinde hayallerinizi gerçekleştirebilecek vefat tazminatları ödeyen eğitim sigortaları yada prim iadeli hayat sigortalarımızı mutlaka inceleyin.

Soru Sor
Whatsapp
Bireysel Emeklilik Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by