Grup Sağlık Sigortası bireysel sağlık sigortaları ile benzer özelliklere sahiptir. Gruplarda katılımcı sayısının ve birlikteliğin verdiği güçle ek faydalar, daha ekonomik primler ve özel müşteri hizmetleri desteği sağlanabilir. Tamamlayıcı sağlık yada özel sağlık sigortası temelli gruplar yıllık ödenen primler ve sigortalılara hizmet sunulan anlaşmalı özel hastanelerle farklılık gösterir.
Grup sağlık sigortalarında yıllık primler,  bireyler yerine bağlı oldukları kurumlar tarafından ödenir. Bu nedenle ayrı ayrı sigortalılardan bilgi belge, imza alma zorunluluğu yoktur. Kredi kartı bilgileri gibi kişisel veriler paylaşılmaz. İstenilen yıllık grup sağlık sigortası limitleri tamamen değiştirilebilir. Hamilelik, diş tedavisi, gözlük teminatı gibi ek  teminatlar eklenebilir. Grup sağlık sigortaları zorunlu katılım esasına göre tüm personelin katıldığı ve primleri kurum tarafından sigorta şirketine ödendiği gibi. İsteğe bağlı, ihtiyari gruplar şeklinde; İsteyenlerin prim ödeyerek katılım sağlamasına da olanak verecek şekliyle hazırlanabilir.

Grup Sağlık Sigortası’nın Kuruma, İşletmeye Katkıları Nedir?

Çalışanlarına, üyelerine grup sağlık sigortası sunan kurumlar, bir güç birliği ve aidiyet yaratır. Sunulan yan haklar çalışanlar için ; Alternatif kurumlarda yok ise, çalışanın iş değiştirmesi, işten ayrılması, üyelikten ayrılması gibi kararlarda etkili rol oynar.
Çalışanlara yaplan grup sağlık sigortası primleri gider gösterilebilir ve işletmenin geliri sebebiyle ödeyeceği yıllık vergi tutarında avantaj sağlar.
Bazı işletmeler çalışanların yoğun izin kullanımını planlamak ve çalışanların tüm günü hastanelerde geçirmesine çözüm sağlamak için; özellikle sağlık sigortalarını tercih etmektedir.

Grup Sağlık Sigortası’nın Çalışana Faydaları

Sağlık sigortasıyla yıl içinde planlanmamış yüksek sağlık harcamalarınız sizi ekonomik olarak zora sokmaz. Değer verdiğiniz aile bireylerinizin sağlık harcamaları için ekonomik kurum yada kamu hastanesi arayışında kalmazsınız. Gerekli tedavilerinizi ötelemezsiniz.
Bireysel olarak satın alabileceğiniz ve ödemeniz gereken sağlık sigortası primleriyle kıyaslandığınca çok daha fazla avantaj sağlarsınız.
Grup poliçesine hamilelik, diş yada benzer ek teminatlar eklenmiş ise, bireysel planlarda olmadan hakları elde edersiniz.

Grup Sağlık Sigortası Teklifi ve Maliyetleri

Grup Sağlık Sigortaları, tercih edilen teminat yapısına, gruptaki sigortalı sayısına, varsa bir önceki yıla ait kullanım detaylarına göre hesaplanır. Sigortalıların yaşları da  etkendir. Buna bulunduğunuz il ve kullanmayı tercih ettiğiniz anlaşmalı özel hastane gruplarının tipi de etki etmektedir. İlk yıl ödenmesi planlanan primi azaltmaya ilişkin yaklaşım takip eden yıllarda ödemek zorunda kalacağınız büyük primlerin habercisidir. Hatta bazı gruplara yenileme dönemlerinde sigorta şirketleri tarafından fiyat verilmediği de olmuştur.
Dolayısı ile amaç en ucuza satın almış olmaktan ziyade; Takip eden yıllarda grubun prim artışları, sunulan hizmet kalitesinin devamlılığı ve en önemlisi hastane hizmetlerindeki onay/provizyon süreçlerinin iyi olmasını sağlamaktır. 2018 yılı için; 35 yaş ortalamasında bireysel tamamlayıcı sağlık sigortası primleri 700TL civarındadır. Tamamlayıcı grup sağlık sigortalarında 50-100 kişi için bu rakamın 435-465TL aralığında olacağı dikkate alınabilir. Grup Sağlık Sigortası hakkında detaylı bilgi için Kurumsal Sağlık Birimimizden destek alabilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
Grup Sağlık Sigortası Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by