Vergi Avantajı Devlet Desteği

  • Ülkemizde, maaşlarından devlete gelir vergisi ödeyen tüm bordrolu çalışanlar (kamu- özel sektör)  eş ve çocukları için…Tüzel kişiliğe sahip şirketler ise çalışanları için ödedikleri sağlık sigortası primlerini gider göstererek Devlet desteğinden yararlanırlar.
   • Çalışanlar için iş yerindeki maaş yetkilileri (mutemet veya İK uzmanları) doğum sigortası ve varsa ödenen diğer sağlık sigortası primlerinin toplamını 12 aya bölerek, aylık sağlık sigortası harcamasını tespit eder. Aylık sağlık sigortası harcama tutarınız ise ilgili aydaki gelir verginizin hesabına konu ederek; Elde ettiğiniz ve vergilendirildiğiniz brüt maaşınızdan, sağlık sigortası harcaması düşülür ve vergilendirilmez. Böylece vergi dilimi oranınız kadar bir fayda sağlarsınız. (%15ile %35 arsındadır.)

   Kaba bir hesapla; Yıllık sağlık sigortası priminizden bu aya düşen pay  400TL , ve vergi diliminiz %20 ise; Sadece bu ay için yaklaşık 80TL vergi avantajından, yıllık ise, 80x12ay=960TL yıllık vergi avantajı desteğinden söz edilebilir. (Çalışanlar için ilgili ayda vergi avantajına konu edilecek olan sağlık sigortası tutarı, o ayki brüt maaşınızın %15’ini geçmemeli. Yani aylık brüt maaşı 3000TL olan bir çalışan aylık 450TL’ye kadar sağlık sigortası harcamasının tamamını vergi avantajına konu edebilir.

    

   • Tüzel Kişiler /Şirketler için ise; Şirketler çalışanları için yaptırdıkları sağlık sigortası primlerinin tamamını gider gösterebilir.

   Örneğin bir şirket sahibinin, aynı şirkette SGK’lı çalışan eşi Ayşe Hanım’a doğum sağlık sigortası yaptırması ve sağlık sigortası primlerinin de şirket tarafından ödenmesi halinde; Kurumlar vergisine tabi şirkette elektrik, kira, yakıt masrafı gibi gider gösterilebilen, çalışanlara ait sağlık sigortası kurumlar verginiz oranında şirketinize fayda sağlar.

   Basit bir örnekle şirketin çalışanı için ödediği doğum sağlık sigortası 5000TL ise, yılın geneline baktığımızda %22 kurumlar vergisine tabi olan şirketin vergi avantajı 1.100TL olacaktır. Böylece sağlık sigortasının şirkete gerçek maliyeti hesaplanmak istenirse 3.900TL gibi bir rakama ulaşıyoruz.

    

   Sağlık sigortası yaptırmadan özel bir hastanede doğum yapmak istediğinizde hastaneye ödeyeceğiniz tutarlar 6.000 ile 8.000TL arasında değişirken, aynı hizmeti sağlık sigortanızda 5.000TL’ye satın alabilir ve Devletin vergi avantajı desteği ile 3.900TL’ye maal etmiş olursunuz.

    

   **Çocuklar ve diğer aile bireyleriniz için yapacağınız sağlık sigortalarının size olan maliyetini hesaplarken, vergi avantajı desteğini dikkate almanızda fayda var.

HEMEN TEKLİF AL


KVKK Kapsamında Bilgilerimin Korunarak Talebime İstinaden SMS, Telefon ya da E-posta İle İletişime Geçilmesini Kabul Ediyorum.

KVKK Metnini Okumak İçin Tıklayın

Soru Sor
Whatsapp
Sağlık Sigortaları Vergi Avantajı ve Devlet Desteği Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by