5 haftalik gebelik

Hamileliğinizin ilk haftalarını geride bırakırken, mucizevi bir dönemde, duyarlılığınız artmaya ve küçücük farklılıkları görür hale geliyorsunuz. 5 Haftalık Gebelik , takvimde bir önceki haftaya göre elbette bebeğiniziçin yeni gelişimler demektir. Bu haftada; bebeğinizin henüz düzenli hale gelmemiş kalp atışlarını duyabilirsiniz. Kal şu anda sadece küçük bir tüp gibidir. Oluşmaya başlayan göbek bağı, plasentayla sizin aranızda bir köprüdür. Besinlerin sizden bebeğinize taşınmasını sağlar. Oksijen, amino asitler, yağlar ve şekerler , sağlıklı bir beslenmede önemli rol oynar. Tabi bunu, ” bebeğim için herşeyi.. hatta sevmediğim gıdaları da yemek zorundayım ” haline getirmemelisiniz. Bebeğiniz, ihtiyacı olan besini, dengeli bir biçimde sizden alacaktır. Bunun için kendinizi zorlayarak, istemediğiniz gıdaları tüketmeye hatta miktarlarını artırmayı tercih etmeyin. Dengeli beslenmek bebeğiniz kadar sizin için de, önemli.

Hücreler, bebeğinizin beyni ve bel kemiğini oluşturmak için sinir yollarına dönüşmektedir. Bu haftalardaki gelişim için doktorunuz size folik asit önerecektir. 5 Haftalık gebelik ‘te, günde otalama 400 mikrogram folik asit ihtiyacınız olacak.

5 Haftalık Gebelik; Hamileyken Sağlık Sigortası

Hastane ve doktor araştırma sürecinizde, özel bir hastane tercihiniz olacaksa, doğuma kadar muayeneleriniz, tahliller ve doğum eylemine kadar uzun bir süreçteki maliyetleriniz için eşinizle birlikte karar vermek ve hareket etmek sizin için en doğrusudur. Çevrenizden alabileceğiniz çok sayıda özel hastane yada doktor önerileri içinde boğulmayın. Unutmayın ki; Yakın bir arkadaşınızın bile çok memnun kaldığı bir kadın doğum doktorundan siz memnun kalmayabilir, beklentilerinize cevap bulamayabilirsiniz. Kendinizi tek bir doktora yada hastaneye bağlayan hastane anlaşmalarından, hastaneden satın almanız önerilen hastane doğum paketlerinden uzak durun. unutmayın ki; Hamilelik sürecinizde kararlarınız değişebilir ve sizi tek bir yerde hizmet almaya zorlayacak alternatifler bağlayıcı olabilir.

Hamilelikten sonra da yapılabilen, hamileyken doğum sağlık sigortalarını inceleyin. Bu konuda diğer anne adaylarının tecrübelerine kulak verin. Sağlık sigortası uzmanlarımıza beklentilerinizi açık bir dille anlatın ve önerilerini dikkate alın. Hamilelik sürecindeki harcamalarınızı doğum sigorta paketleri oldukça ekonomik hale getirir. Ücretli hasta olarak gideceğiniz özel bir hastanedeki maliyetlerinizi çok ciddi ölçüde azaltacağı için, daha önce ulaşamayacağınızı düşündüğünüz özel bir hastanenin ne kadar ekonomik bir hale geleceğini kendiniz görün. Bunun için avantajlı bir teklif alın. 

Devlet hamilelik sürecindeki sağlık sigortalarında çalışan, gelir elde eden ve gelirinden vergi ödeyen tüm çalışan ,iş yeri sahipler ive eşleri için veri avantajı ile %15’den %35’e kadar artan oranlarda Devlet Desteği sağlar. Bu destek doğum harcamalarınızın sağlık sigortası ile %35’e kadar daha ekonomik hale dönüşmesi anlamındadır.

Bu haftalarda, anne olmaya hazırlandığınız, duygularınızın yavaş yavaş farklılaştığı ama… bir o kadar da her şeyi sorgular halde olacağınız bir dönemdesiniz. Heyecan, merak, kaygılar ve belki küçük korkular… Sizin anlık değişimlerinize sebep olabilir. Korkmayın ve kontrolü biraz ele alın. İnternette bazı bloglar da forum sitelerini incelerken fikir alın ama okuduğunuz herşeyin %100 doğru olabileceğinden emin olmayın. Okuduklarınızdan etkilenerek anlık kararlarla fikir karmaşasına kapılmayın. Güvenilirliği ispatlanmış, seviyeli ve pratik bilgileri takip edin. 5 Haftalık Gebelik birçok şeyin yavaş yavaş başlangıcıdır.

Enerjik hissedebileceğiniz bu dönemlerde dinlenmek için zaman ayırmak kadar bedeninizi zorlamadan spor yapmaya, küçük yürüyüşlere devam edebilirsiniz. Bol oksijenin bebeğinize ve size çok faydası olacaktır. Konu sağlık ve spordan açılmışken; Sigara, alkol gibi alışkanlıklarınız varsa, kararlı olun ve kesinlikle uzak durun.

Bulunduğunuz ildeki özel hastanelerin doğum fiyatları, muayene ücretleri ve hafta hafta yaplacak testler , tahliller için sağlık sigortası uzmanlarımızla iletişime geçin. Doktor tercihleriniz ve hastaneler hakkındaki sorularınıza cevap alın. Hastane hastane gezmek yerine, tek bir ağızdan en güncel bilgiye ulaşıp, sonra karar verdiğiniz hastaneyi ziyaret edin.

Soru Sor
Whatsapp
5 Haftalık Gebelik Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by