Hamilelik BelirtileriHamilelik belirtileri; Ana rahmine düşüş, son adet tarihinin ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra gerçekleşir. Yani 3 haftalık hamile olabilir, ancak hamile olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Bu önemlidir. Çünkü; Bebeğiniz, rahme düştükten sonraki 2-8 hafta arasında zarar görmeye karşı daha hassastır. Bu dönem, bebeğinizin yüz özellikleri ile kalp ve böbrekler gibi organlarının şekillenmeye başladığı dönemdir. Yediklerimiz içtiklerimiz, kullandığınız sigara veya maruz kaldığınız her şey; Bu dönemde bebeğinizi etkiler. Bu nedenle; Hamile kalmadan önce, sanki hamileymiş gibi davranmaya başlamanız iyi olur. Yine bu nedenle, hamileliğe hazırlık önemlidir.

Erken Hamilelik Belirtileri

Hamile kaldıktan hemen sonra, hamile olduğunuzdan şüphelenmeye başlayabilirsiniz, ama bunu ancak vücudunuzun ritmi ile gayet uyumlu olursanız yapabilirsiniz. Düzenli olarak; Meditasyon, yoga veya ruhsal uygulamalar yapan kadınlar, bunları yapmayan kadınlara göre vücutlarıyla daha uyum içindedir. Bu nedenle önerimiz meditasyona hamile kalmadan önce başlamalıdır. Birçok kadın döllenmeden birkaç gün sonra, döllenmiş yumurta rahim duvarına tutunana kadar erken hamilelik belirtilerinin farkına varmaz.

Bazı kadınlar, hiçbir belirtinin farkına varmaz ve adet dönemi gecikince Hamile miyim? diye şüphelenir. Yaklaşmakta olan anneliğin, bazı ilk belirtileri vardır. Hamileliğinizin ilk dönemlerinde bunların hepsini veya bir kısmını hissedebilir ya da hiçbir hissetmezsiniz.

1- Hamilelik Belirtileri / Hassas Şişmiş Memeler

Hamileliğin ilk belirtileri, memelerinizde fark edilebilir. Döllenmeden 2 hafta sonra hormonal değişiklikler, memelerinizde hassaslaşma, ağrı veya sızıya yol açabilir. Memelerinide, dolgunluk ve ağırlaşma da hissedebilirsiniz. Meme uçlarında ağrı verici bir hassasiyet oluşur. Vücudunuz, hormonal değişikliklere alışınca bu ağrılar azalacaktır.

2- Hamilelik Belirtileri / Meme Başı Çevresinde (Areo) Koyulaşma

Bu durum, en erken… Döllenmeden 1 veya 2 hafta sonra görülebilir. Bazı kadınlar  areoların çevresindeki şişkinliği fark edebilir. Bunlara montgomery kabartılır denir, Bunlar, bebeği emzirmeye başladığınızda meme uçlarında ıslaklık sağlar. Ancak bu durum, hamilelikte ilgisi olmayan bir hormonal dengesizlik ile ilgili veya daha önceki hamileliğinizden kalma bir etki de olabilir. Hatta, doğum kontrol haplarının kullanılmasına bağlı bile olabilir.

3- Hamilelik Belirtileri / Sık İdrara Çıkma

Bunun temel sebebi;  Hormonal değişiklikler nedeniyle, kadının böbreklerini kan akışının %35- %60 civarında artış göstermesidir. Ekstra kan akışı, döllenme sonrasında böbreklerin yüzde yirmi beşe kadar, daha fazla idrar üretmesine sebep olur.

4- Hamilelik Belirtileri / Alında ve Yanaklarda Koyu Renkli Lekeler

Bu lekeler ciltteki pigment hücrelerini etkileyen hormonal değişiklikler nedeniyle oluşur. Bunlara (kloazma) gebelik lekesi adı verilir. Bu durum, ayrıca doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Göbek ve göbeğin ortasında aşağıya doğru oluşan bir çizgide de koyulaşma izlenebilir.

5- Hamilelik Belirtileri /Aşerme

Aşerme, bazen hamilelik belirtisi olabilir ancak; Bu duruma kesin hamilelik belirtisi olarak güvenmeyin. Bu, tamamen kendinizin yarattığı bir durum olabilir. Vücudunuzun belli bir gıdaya ihtiyacı olduğunun belirtisi de olabilir. Ancak, aşermeler bu listedeki diğer bazı belirtilerle birlikte görülürse, hamilelik olasılığı yüksektir.

6- Hamilelik Belirtileri / İmplantasyon Kanaması ve Ağrı

Yumurtlamadan yaklaşık 8 gün sonra döllenmiş yumurtanın bölünmesi ile oluşan hücrelerin, rahim duvarına girmesiyle; İmplantasyon lekelenmesi adı verilen, hafif pembe veya kahverengi renkte kanama lekeleri ile birlikte karın ağrısı görülebilir. Ayrıca, adet döneminiz sırasında da lekelenmeler olabilir. Bunun sebebi, yumurta rahim duvarındaki hücrelerde ilerlemektedir. Bazı kadınlarda, hamileliğin ilk dönemlerinde vajinal akıntılarda artma görülür.

7- Hamilelik Belirtileri / Yorgunluk

Pogesteron hormonundaki artış, bütün gün sadece ofiste oturmuş olsanız bile kendinizi, sanki maraton koşmuşsunuz gibi yorgun hissetmenize sebep olabilir. Yorgunluk kendi başına bir belirti olmasa da, hamilelikte ilk dönemin bir göstergesi olabilir.

8- Hamilelik Belirtileri / Bulantılar

Döllenmeden en erken 2 gün sonra, mide bulantısı hissetmeye başlayabilirsiniz. Ancak, sabah bulantıları sıklıkla döllenmeden birkaç hafta sonra başlar. Bazı kadınlarda ise hiç görülmez. Mide bulantısı her zaman olabilir… Sabah,  akşam ve hatta gece.

Ayrıca tat duyunuzun değiştiğini de fark edersiniz. Bazı anne adayları ağızlarında metal tadı olduğundan, bazıları kahve, çay gibi  normalde sevdikleri yiyecek ve içeceklerin tadına bile dayanamadıklarından bahsederler.

9- Hamilelik Belirtileri / Bazal Vücut Isısında Yükselme

Bu durumu ancak, bazal vücut ısınızın kaydını tutuyorsanız fark edersiniz. Eğer bazal vücut ısınızın, 18 gün boyunca normalin üzerinde olduğunu görüyorsanız… Muhtemelen hamilesinizdir. Bazal vücut ısısı, sabah yataktan kalkmadan genelde saat 6 civarında, uyandıktan sonra ilk iş olarak ölçeceğiniz vücut ısısıdır. Ölçümü hep aynı saatte yapmak önemlidir. Isı ölçümü; Ağızdan, vajinal veya rektal yolla yapılabilir. Tek dikkat edilmesi gereken; Her zaman aynı yolla ve aynı saatte yapılmasıdır.

Aşırı Tükürük Oluşumu

Değişen hormon seviyelerinin bir sonucu olarak, gebeliğin yaklaşık 6. haftasında görülebilir. Nadiren hamileliğin ilk ve son 3 ayında izlenen hızlı hormonal değişim dönemlerinde de görür.

Baş Ağrıları

Hamileliğin ilk dönemlerinde baş ağrıları, hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkar. Ancak, hamilelik döneminde kadının dolaşım sisteminde bulunan kan hacmindeki artış nedeniyle de görülebilir.

Şişkinlik ve Kabızlık

İlk 3 ayda yaygın görülür. Progesteron hormonunu, bağırsak hareketlerinizi yavaşlamasına neden olur. Bu da, şişkinlik ve kabızlıkla sonuçlanır.

Hamilelik belirtilerini görmeye başladığınızda, evde yapabileceğiniz bir gebelik testi ve sonrasında bir sağlık merkezinde, kan testi  ile gebelik sonucunuzu alabilirsiniz. Hamilelik başlamadan hemen önce yaptığımız doğum sigortalarında bekleme süresi uygulamıyoruz. Yani yakın zamanda (gelecek ay bile ) hamilelik planlıyorsanız. Hamilelik öncesindeki doğum sigortalarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hamilelik süreciniz başlamış ise, üzülmeyin. Her yıl bizi binlerce anne adayımız hamile olduğunu fark ettikten sonra arıyor. Bizde hamilelik başladıktan sonra, hamileyken  doğum sigortası ürünleri geliştirdik. Böylece; Muayeneler, tahliller ve doğumda özel bir hastaneden hizmet alırken harcamalarınızı sigorta şirketleri karşılar. Siz avantajlı sağlık sigortası primlerinizi taksilte öderken… Vergi avantajı ile %15 ile %35 oranlarında sağlanan devlet desteğinden de yararlanabilirsiniz.  Hemen doğum paketleri hakkında detaylı bilgi alabilirisiniz.

Gebeli Testi

Laboratuvar testleri ile  hamileliğinizi teyit etmek için, kullanabileceğiniz 2 tip test vardır. Kan testi, döllenmeden 5-7 gün sonra yapılır. Evde yapılan gebelik testi ise,  hamile olabileceğinizi düşünmenizden 10 gün sonra yapılır. Tüm gebelik testleri vücudunuzdaki hamilelik hormonu olan insan koryonik gonadotropin (hCG) seviyesini ölçer. Hamilelik için kan testi kanınızdaki (hCG) seviyesi ölçer. Kan testleri hormonunuzun, çok az miktarını bile ölçebildiğinden, idrar testlerinden daha erken sonuç verir. Yaklaşık olarak yumurtlama süreciniz den 5-7 gün sonra hamileliğinizi saptayabilir. Bununla birlikte, bunlar sadece doktor istemi ile yapılan testler olduğundan; Tıbbi nedenler sebebiyle çabuk sonuç almak dışında, başka sebeplerle kolay kolay yapılmaz.  Bu testler %99 oranında doğrudur. Evde yapılan gebelik testlerinin doğruluğu, kan testine göre daha azdır. Doğruluklarını arttırmak için günün ilk idrarı kullanın. Çünkü; Bu saatlerde hCG daha kolay saptırır. Kullanma talimatlarını dikkatlice okuyun ve uygulayın. Test sonuçlarınızı ertesi sabah tekrar kontrol edin. Eğer adet döneminiz başlamazsa… Bir hafta içerisinde tekrarlayın.

Neden Hatalı Sonuçlar Çıkabilir?

Yalancı pozitif veya yalancı negatif sonuçlar alabilirsiniz. Yalancı pozitif sonuçlarını sebebi; Temiz olmayan idrar kabı kullanımı, eski veya hasar görmüş kit kullanımı, saf olmayan idrar örneği, bazı reçeteli ilaçların kullanımı olabilir. Yalancı Negatif Sonuçların Sebepleri ise; Testi çok erken yapmak, testi idrar örneği aldıktan 15 dakikadan daha sonra yapmak olabilir.

Soru Sor
Whatsapp
Hamilelik Belirtileri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by