2018-2019 Eğitim ve Öğretim Desteği Tercih İşlemleri; Özel okullarda bu yıl eğitim görecek öğrenciler için başladı. 6 Eylül akşamına kadar okullara giderek başvuru sürecinin ilk aşamasını hane gelir beyanı ve belgeleriyle tamamlayan aileler, 7-14 Eylül 2018 tarihleri arasında tercih yapabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı web adresinden tercih yapabileceklerin  duyurulmasıyla okul tercihleri sisteme kaydedilecek ve başvuru işlemi tamamlanmış olacak.

17 Eylül 2018 tarihinde, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Desteğine hak kazanan öğrenciler yine Milli Eğitim Bakanlığı web Sitesinden MEBSİS’de  ilan edilecek. 21 Eylül tarihine kadar okul kayıt bilgilerinin tamamlanması bekleniyor. 24-28 Eylül tarihleri ise, ek yerleştirmelerin ilanı ve kayıt süreleri için duyurulmuş süredir.

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Desteği Tercih İşlemleri Sonrası Destek Verilecek Öğrenci Sayısı

5580 sayılı Kanun kapsamında açılan özel okullara, 12/08/2018 tarihli ve 30507 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında, Özel Okullarda Öğrenim Görecek Öğrenciler için Eğitim ve Öğretim Desteği Verilmesine İlişkin Tebliğ’de yer alan okul türlerine göre toplam; 75.000 öğrenciye eğitim ve öğretim desteği verilecektir.

Eğitim Öğrenim Desteği Hangi Okul Türlerinde Verilecek

Özel Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Özel Anadolu Lisesi, Özel Ermeni İlkokulu, Özel Ermeni Okul Öncesi Kurumu, Özel Ermeni Ortaokulu, Özel Ermeni Ortaöğretim Okulu, Özel Fen Lisesi, Özel Hazırlık Sınıfı Bulunan Anadolu Lisesi, Özel Hazırlık Sınıfı Bulunan Fen Lisesi, Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Musevi İlkokulu, Özel Musevi Okul Öncesi Kurumu, Özel Musevi Ortaokulu, Özel Musevi Ortaöğretim Kurumu, Özel Rum İlkokulu, Özel Rum Ortaokulu, Özel Rum Ortaöğretim Kurumu, Özel Süryani Okul Öncesi Kurumu, Özel Sosyal Bilimler Lisesi, Özel Spor Lisesi, Özel Temel Lise, Özel Türk İlkokulu, Özel Türk Okul Öncesi Kurumu, Özel Türk Ortaokulu, Özel Laboratuvar Lisesi, Özel Fen ve Teknoloji Lisesi

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Eğitim ve Öğrenim Desteği Sağlanacak Okul Türleri, Destek Tutarları ve Öğrenci Sayısı

Bu yıl, Eğitim ve Öğrenim Desteği 75.000 öğrenci için sağalanacak.

Okul Öncesi;        3.290,00TL          6.000 Öğrenci İçin

İlkokul ;                3.960,00TL        15.000 Öğrenci İçin

Ortaokul               4.610,00TL       15.000 Öğrenci İçin

Ortaöğretim;        4.610,00TL       15.000 Öğrenci İçin

Temel Lise;          3.960,00TL       24.000 Öğrenci İçin

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Desteği Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin eğitim ve öğretim destek bedeli %35’i Kasım, %35’i Şubat ve %30’u Haziran ayına olmak üzere öğrenim gördükleri okullarına ödenecektir.

Eğitim ve Öğretim Desteğine Hak Kazanan Bir Çocuk Okul Değiştirirse, Destekten Yoksun Kalır mı?

Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin Bakanlıkça eğitim ve öğretim desteği verilen ve destek verilme şartlarını taşıyan farklı bir okula nakil olmaları halinde, öğrenciye nakil olduğu okulun türüne göre eğitim ve öğretim desteği ödemesine devam edilir. Bu durumdaki öğrenciler için yapılacak ödemeler, ödeme tarihlerinde e-Okulda oluşturulan liste üzerinden kayıtlı olduğu okuluna yapılır.

Zamanında Kayıt İşlemleri Tamamlanmazsa, Devlet Desteğinden Yararlanılabilir mi?

Eğitim ve öğretim desteği tercihi yapmaya hak kazanmış öğrencinin velisi/vasisi; Başvuru ve Yerleştirme Takviminde belirtilen tarihlerde tercih işlemlerini yapıp, öğrencinin destek kapsamında yerleştirilmesi durumunda, destek hakkı kazanmış olduğu okula yine belirtilen tarihlerde kesin nakil/kayıt işlemini yaptıracaktır. Kesin kayıt işlemlerinde nakil onay işleminin tamamlanmasından okul idaresi sorumlu olacaktır. Kesin nakil/kayıt döneminde işlemi yapılmayan öğrenci eğitim ve öğretim desteği hakkını kaybedecektir.

Burslu Öğrenciler Devlet Desteğinden Yararlanabilir mi?

Yönetmeliğin Ek 2 nci maddesinin yedinci fıkrası çerçevesinde ücretsiz veya kurumun ilan ettiği yıllık ücretin %51’i ve fazlası oranında burslu okutulan öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmeyecektir.

Çocuklar İçin Özel Sağlık ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Devlet Desteği

2018- 2019 Yılı Eğitim ve Öğrenim Desteği sonuçları başvuru yapan binlerce aile tarafından  beklenirken, Siz’e önemli bir haberimiz daha var. Kış aylarının yaklaşması hastalık riskini artırırken, okula ilk kez başlayacak çocuklarınızı yeni girdikleri ortamlar sebebiyle sık sık yaşayacakları hastalıklardan korumak için Çocuk Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırabilirsiniz. Yaşadığınız ilde, size en yakın özel hastanede, sadece 15TL ödeyerek muayene olabilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken tahlil ve tetkikler ile yatış ameliyat giderleri de sağlık sigortası şirketleri tarafından %100 karşılanmaktadır.

Çocuk Sağlık Sigortası için; Ekonomik yıllık primlerinizi vade farksız 9 taksitle kolaylıkla ödersiniz. Üstelik sağlık sigortası vergi avantajı ile sağlanan Devlet Desteğinden de koşulsuz şartsız yararlanabilirsiniz. Sağlık Sigortaları Vergi Avantajı Desteği; Bir yıl boyunca ödenmiş olan priminizin %15’i ile %35’i oranında sağlanır. Kamu ve özel sektörde ücretli çalışan ve maaşından gelir vergisi ödeyenlerle, iş yeri sahipleri vergi avantajından yararlanabilir.

Detaylı Bilgi Almak İçin (0850) 346 11 30 ‘dan Müşteri Hizmetleri Merkezimize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Whatsapp
2018-2019 Eğitim ve Öğretim Desteği Tercih İşlemleri Hakkında Bilgi Almak İster Misiniz?
Powered by